Jakie drewno będzie najlepsze do łazienki?

Źródło: www.houzz.com

Źródło: www.houzz.com

Często pada pytanie, czy meble drewniane sprawdzą się w łazience. Jest to pytanie bardzo rozsądne przed samym zakupem. Wilgoć panująca w łazience może skutecznie zniszczyć drewniane meble. Z tego względu ważne jest, aby przede wszystkim wybrać odpowiedni gatunek drewna. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim jego zabezpieczeniu. Jakie gatunki będą najbardziej odpowiednie do łazienki?

Bardzo często używa się do produkcji mebli łazienkowych drewna bukowego. To dość powszechny materiał w meblarstwie i bardzo popularne drzewo w Europie. Buk jest bardzo wytrzymały, dlatego wykorzystuje się go często do budowy elementów konstrukcyjnych. Jest również odporny na wilgoć, co w łazience ma kluczowe znaczenie. Meble z drewna bukowego będą świetnie się sprawdzały w klasycznych stonowanych łazienkach. Buk ma barwę jasną, dzięki czemu wspaniale rozświetli i ociepli wnętrze.

Źródło: www.imtex.org

Źródło: www.imtex.org

Droższym i zdecydowanie bardziej szlachetnym materiałem jest dąb. Ten bardzo popularny budulec jest wykorzystywany tak w elementach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. To drewno niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia i wilgoć. Meble z naturalnego dębowego drewna będą się pięknie prezentowały w łazience, a ponadto będą służyły przez długie lata. Dobrze zabezpieczona dębina jest odporna nawet na bardzo dużą wilgoć.

Nieco rzadziej niż dąb czy buk spotyka się wykorzystany w łazience orzech. Meble z tego właśnie gatunku są stosunkowo drogie, jednak wysoka cena przekłada się tu na luksus i jakość. Orzech ma naturalny ciemny kolor, dlatego pośród jasnych gatunków rodzimych wyróżnia się bezsprzecznie. Słoje układają się w przepiękne wzory, tworząc bardzo dekoracyjny rysunek. Co najważniejsze w przypadku tak wilgotnego wnętrza, jak łazienka, drewno orzechowe jest bardzo odporne na wilgoć i wszelkie rodzaje grzyba. To ważne cechy, jeżeli postanowimy umeblować łazienkę.

Źródło: www.pplump.blogspot.com

Źródło: www.pplump.blogspot.com

Chociaż wymienione rodzime gatunki są bardzo odporne i świetnie sprawdza się w łazience, nie są w stanie przebić pod względem wytrzymałości gatunków egzotycznych. Dość popularny w naszym kraju teak czy merbau są kilkakrotnie twardsze niż nawet dąb, czy orzech. Szczególną uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na drewno teakowe, gdyż jest ono bardzo często wykorzystywane do budowy jachtów i statków właśnie z uwagi na swoja ogromną wytrzymałość.

Jeśli dobrze wybierzemy gatunek, będziemy mogli cieszyć się drewnianymi meblami w naszej łazience przez długie lata. Myślę, że szczególna uwagę warto zwrócić uwagę na drewno orzecha. Pomimo dość małej popularności to naprawdę świetny i przede wszystkim bardzo piękny materiał do łazienki.