Kuchnie, w których dominuje drewno przez lata nie tracą na popularności. Drewniana podłoga czy właśnie blaty muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami, na które w kuchni jest narażone. Na rynku dostępne są blaty lakierowane i olejowane. Które rozwiązanie jest lepsze?
Użycie lakieru lub oleju do drewna ma je chronić przed działaniem wody, pary oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oba te rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety.
Powierzchnia pokryta lakierem do drewna jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Lakier dodatkowo uwydatnia i podkreśla naturalny kolor drewna oraz każdy widoczny na jego powierzchni szczegół (np. układ słojów). Patrząc na drewnianą powierzchnię pokrytą lakierem możemy mieć wrażenie dodatkowej głębi, Niestety, lakier bardzo szybko się ściera. O ile nie jest to aż tak istotne w przypadku mniej użytkowanych mebli, tak jeśli chodzi o blat kuchenny, z którego korzystamy wiele razy w ciągu dnia, może to stanowić problem. Pamiętać trzeba też o tym, ze lakier w porównaniu z olejem do drewna gorzej znosi kontakt z wysoką temperaturą. W przypadku odpryśnięcia lub wytarcia się lakieru w jednym miejscu, raczej nie naniesiesz go tylko na uszkodzony fragment, ponieważ będzie się on odróżniał. Dlatego też będziesz zmuszony do ponownego całościowego lakierowania blatu.
Warstwa oleju do drewna nie ściera się tak, jak dzieje się to w przypadku lakieru. Wiąże się to z tym, że olej wnika o wiele głębiej w strukturę drewna. Impregnuje i konserwuje nie tylko powierzchnię zewnętrzną blatu, ale też głębsze warstwy (wnika nawet do kilkunastu milimetrów w głąb). Tak chronione drewno jest wyjątkowo odporne nie tylko na wodę, ale też na wysoką temperaturę. Nie ma jednak rozwiązania bez wad – drewno potraktowane olejem może z czasem ciemnieć. W porównaniu z szeregiem zalet, na tę wadę można przymknąć oko. Na koniec warto jeszcze dodać, że powierzchnię taką uda się odnowić jedynie na uszkodzonym odcinku. Nie będziesz musiał więc pokrywać całego blatu olejem od nowa.